Naučná stezka začíná v centru obce u obecního úřadu. Hned druhým zastavením je záchranná stanice pro volně žijící živočichy. Můžete si zajít na prohlídku, která zahrnuje místnosti uvnitř s mnoha fotografiemi, modely a informačními panely, týkajícími se přírody i zvířat v Poodří, i venkovní expozici zvířat. Tam se nachází zejména ptáci. Mají zde trvalý domov, jejich zranění, i když dávno zhojená, je bohužel neumožňuje vypustit zpět do volné přírody. Před budovou je zahrada s geologickou expozicí, lákající k posezení. Děti se mohou vyřádit u modelu řeky Odry s různými meandry, tůněmi, koryty a mlýnky nebo si zahrát stolní hry.
Hned dalším zastavením je zámek, jehož dnešní podoba odkazuje k renesančním, barokním a historizujícím přestavbám. V zámku je sídlo turistického informačního centra a expozice Moravského Kravařska. Můžete se zde ubytovat, nebo, když na věc přijde, také vdát či oženit. Nezapomeňte si projít zámeckou zahradu a obdivovat její krásné vzrostlé stromy, zejména Josefínin platan, nejstarší platan u nás.
Potom už je čas vydat se do přírody alejí topolů. Po pár set metrech odbočte vlevo na cestu mezi poli, kde je další zastavení. Čeká vás zhruba osm set metrů a pak odbočení doprava. Pozor, odbočku není moc vidět, je to jen úzká pěšina v poli. Přijdete k sadu, studánce a pak už k rybníkům. Stezka není moc frekventovaná, takže se můžete oddávat tichu a pozorovat zvířata a přírodu. Uvidíte i mlýn, a pokud půjdete stezkou ve správnou dobu, na konci, když už se budete vracet zpět do vesnice, se můžete zastavit v malém bistru a dát si nějakou dobrou rybku na grilu.
Stezka měří asi pět kilometrů. Bude se líbit určitě i dětem, pokud ale máte kočárek, rozmyslete si dobře, zda ho chcete vzít. Některá místa jsou hůře sjízdná. Zvládnete to, pokud máte terénní kočárek a jste aspoň dva. Doporučujeme rovněž kouknout se předem na trasu stezky do mapy nebo si vzít s sebou navigaci. Někdy je těžké rozpoznat, kam stezka pokračuje dál, zejména po zastavení u zámku nebo u pole.