Lanovkou na Černou horu
Autem nebo autobusem dojedete do Janských Lázní, auto můžete zaparkovat na velkém parkovišti přímo pod lanovkou na Černou horu. Vystoupáte několik schodů k pokladně, případně objedete s kočárkem po asfaltové cestě, a zakoupíte si jízdenku na moderní kabinkovou lanovku Černohorský Express.
V odbavovací hale si můžete prohlédnout funkční model lanové dráhy a pak už Vás pohodlná osmimístná kabinka vyveze až na vrchol Černé hory. Cesta lanovkou trvá přibližně 8 minut a Vy se můžete kochat krásnými výhledy do okolí.
Nádherný výhled do krajiny
Hned nad horní stanicí lanové dráhy můžete vystoupat ještě výš na rozhlednu Panorama, což je předposlední sloup původní lanové dráhy z roku 1928. Čeká na Vás výhled na velkou část Krkonoš a Podkrkonoší, za dobré viditelnosti se dvěma dalekohledy můžete podívat i na Orlické hory, Jeseníky, Českomoravskou vrchovinu, České středohoří nebo Český ráj.
Rozhledna však slouží i dalším účelům, například k šíření signálu mobilních operátorů, je zde umístěna i panoramatická kamera, která každé ráno přináší aktuální informace o počasí, případně o sněhových podmínkách, do vysílání pořadu Panorama na České televizi.
Od rozhledny se můžete po dřevěném chodníku a dále po asfaltové cestě dostat k telekomunikačnímu vysílači, který byl dokončen v roce 1978. Vysílač si však můžete prohlédnout pouze zvenku, vnitřní prostory jsou veřejnosti nepřístupné.
Zajímavá zastavení
Po stejné asfaltové cestě se pak vrátíte na křižovatku a jiná z cest, dosti kamenitá a poměrně prudce se svažující, Vás zavede k Černé boudě, která kromě odpočinku, občerstvení a dětského hřiště nabízí i výhled na panorama Krkonoš. Nedaleko odsud se nachází Černohorské rašeliniště, které určitě stojí za návštěvu.
Opět je potřeba se stejnou cestou vrátit a kolem kiosku U Staré lanovky, který skutečně stojí v místech někdejší horní stanice lanové dráhy, projdete ke kdysi výstavní Sokolské boudě. Dnes je na tuto zchátralou budovu žalostný pohled, bouda je opuštěná od roku 1999 a její další osud je nejasný. Z louky pod Sokolskou boudou je opět nádherný výhled do kraje pod Černou horou. Vydáte-li se po cestě vedoucí nad Sokolskou boudou dále směrem k lesu, dojdete zhruba po půl kilometru k místu, odkud za příznivého počasí startují za svou poutí vzduchem paraglidisté. Je velmi zajímavé sledovat, jak si připravují a rovnají padák, jak čekají na ty správné proudy, pak se rozeběhnou a ... letí. Máte-li chuť a odvahu, můžete si po předchozí domluvě s instruktory paraglidingu tandemový let vyzkoušet.
Cesta zpět
Pokud k návratu z Černé hory nevyužijete cestu vzduchem, máte několik možností. Jednou je samozřejmě opět cesta lanovkou. Druhou je cesta pěšky po asfaltové Černohorské silnici (pokud máte s sebou třeba kočárek), která Vás dovede až k Hoffmanovým boudám, a dále se po zeleně značené turistické cestě dostanete až k dolní stanici lanovky v Janských Lázních. Tutéž šestikilometrovou trasu však můžete absolvovat i na koloběžkách, které si lze půjčit na dolní i horní stanici lanové dráhy. Silnice několikrát protíná trasu lanovky, takže se můžete pokochat pohledem na Černohorský Express vznášející se nad Vámi. A pokud na Černou horu zavítáte v zimě, můžete to dolů vzít i na saních po Černohorské sáňkařské cestě, tzv. Zvonkové cestě, kudy se na saních – rohačkách jezdilo už před sto lety.
autor: IB