U stezky totiž najdete tabulky s varováním, abyste nevstupovali do lesa, protože se tam ještě může nacházet nevybuchlá munice. A na rozhledně se můžete vcítit do vojáků, kteří objekt před sametovou revolucí obývali. Túra vám však nabídne nejen zážitky z historie, ale i nádherný výhled od kraje. A také sportovní zkušenost. Poledník je totiž jednou z nejhůře dostupných rozhleden v České republice vůbec.
Nejpoužívanější cesta na Poledník vede z obce Prášily, odkud se vydáte po červené značce, která vede kolem Prášilského jezera. O půl kilometru dál od centra obce začíná u rozcestníku Gruberg cyklotrasa, kterou mohou použít rodiny s kočárkem a samozřejmě také cyklisté.
Turistická cesta k Prášilskému jezeru, jednomu z pěti šumavských ledovcových jezer na české straně, měří necelé čtyři kilometry. Na místě vás přivítají kachny a velké množství brusinek. Pokud vás netlačí čas ani boty, doporučujeme chvíli setrvat a ochutnat. Od jezera vás čeká sestup a pak napojení na asfaltovou cestu, která je zároveň cyklotrasou. Na vrchol to je ještě pět kilometrů.
V letním období je rozhledna Poledník otevřená a proto se směle vydejte nahoru. V patrech na vás dýchne dvojí zelená expozice – přírodní i vojenská. Můžete si totiž prohlédnout nejen výstavu o vegetačních stupních, ale i o minulosti objektu, který byl využívaný jako vojenská stanice, monitorující západní hranice republiky. Kdo chce vidět do krajiny, musí sebrat trochu odvahy. Na úplný vršek rozhledny vede z patra žebřík a úzký otvor ve stropě. A pak ještě jedna zkouška, na podlaze ochozu je rošt. Vidíte nejen českou a německou Šumavu a v krásném počasí Alpy, ale i více než třicet metrů pod sebe.
U rozhledny je možnost drobného občerstvení. A pokud se vám nechce dolů, můžete přenocovat nahoře v nouzovém nocovišti.