Objevte důmyslný nástroj, určený k chůzi ve sněhu, oblíbený už u našich prapradědečků a těšící se nyní čím dál tím větší oblibě. Přišly k nám – to se dalo čekat – ze severu.
Princip sněžnic je jednoduchý: připevní se na obuv nebo na nohu (záleží na typu), čímž rozkládají váhu člověka na větší plochu a člověk se tedy méně zabořuje. Na rozdíl od běžek, které fungují podobně, ale díky kterým člověk může po sněhu klouzat, se se sněžnicemi normálně jde, i když je chůze trochu jiná. Pod špičkou a patou boty mají hroty nebo výplet zabraňující uklouznutí. Nehodí se k použití na ledu.
Jaké jsou výhody sněžnic? Možnost pohybovat se sněhovým terénem, který by nezvládly ani běžky například kvůli velké hustotě stromů, ani normální boty kvůli zaboření. Také jejich skladnost i snadnost, protože se nemusíte nic speciálního učit. Nevýhodou je, že jste chodci, takže rychlost, kterou byste vyvinuli na běžkách, tady nezvládnete. Z kopce rovněž nesjedou. Pozor také na nedostatek sněhu, ať neuděláte více škody než užitku.
Nicméně, pokud vás sněžnice zlákaly, vězte, že například Krkonoše jsou jednou z ideálních lokalit k jejich použití. Jestli si je nechcete rovnou kupovat a rádi byste je jen vyzkoušeli, zvolte jednu z půjčoven lyžařského vybavení. Zde je několik krkonošských tras, na které se můžete vydat:
- Harrachov – Labská bouda – Horní Mísečky (19 km)
- Labská bouda – Pláň (23 km)
- Horní Mísečky – Pláň (17 km)
- Pláň – Černá hora (12 km)
- Černá hora – Pec pod Sněžkou – Horní Malá Úpa (17 km)
- Černá hora – Horní Albeřice – Horní Malá Úpa (25 km)
- Okolí Špindlerovy boudy
- Dvorská bouda - Luční bouda (5 km)
V zásadě se však na sněžnicích můžete vydat kamkoli. Respektujte však pokyny a varování Horské služby. Nezapomeňte si k cestě se sněžnicemi přibalit i trekové hole. A v žádném případě nešlapejte běžkařům ve stopách.