Rybník Rožmberk
Rožmberk je se svou vodní plochou téměř 500 hektarů největším rybníkem nejen v České republice, ale i ve Střední Evropě, nebo možná na světě. A nechat si ujít jeho návštěvu při pobytu v Jižních Čechách by byla velká škoda.
Projděte se po hrázi rybníka Rožmberk ve stínu staletých dubů, které svými kořeny působí jako přirozené zpevnění hráze. Zhruba uprostřed cesty najdete pomníček se železným křížem, na jehož kamenném postavci jsou vytesané tři do sebe zaklesnuté ryby. Stojí zde na upomínku tragické události z roku 1846, kdy se střetli rybáři s pytláky. Procházka po hrázi to nebude tak krátká, jak se na první pohlede může zdát vzhledem k tomu, že hráz rybníka měří téměř dva a půl kilometru. Když se postavíte u výpusti rybníka směrem ke Staré Hlíně, kde vytéká řeka Lužnice, můžete dokonce na hladině Rožmberku pozorovat zakulacení zemského povrchu.
O tom, jak po technické stránce dokonalé dílo vytvořil prostřednictvím práce několika stovek robotníků rybníkář Jakub Krční z Jelčan, svědčí i to, že rybník Rožmberk odolal několika ničivým povodním. Té největší v roce 2002 a té zatím poslední v roce 2010.
A protože se nacházíme necelých 6 kilometrů od města Třeboně, přijmeme jeho pozvání k návštěvě.
Město Třeboň
Město leží na Zlaté stoce mezi rybníky Rožmberk a Svět. Jeho hradbami opevněné historické jádro je městskou památkovou rezervací, jejíž centrem je Masarykovo náměstí s měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty. Pokud vám už vyhládlo a vy se pídíte po něčem k snědku, není nic jednoduššího než si projít nabídku jídelních lístků zdejších restaurací. Zrovna jedna taková je i v hotelu Bílý koníček. Nebo si dáte raději chutně připravenou rybu v restauraci Rožmberská bašta?
Občerstveni a odpočatí můžete vyrazit na další prozkoumávání architektonických skvostů, které město nabízí. K největším zámeckým komplexům v České republice patří i třeboňský zámek. Původně gotický hrad si přestavěli Rožmberkové na pohodlnější honosné renesanční sídlo, ve kterém žil i poslední z Rožberků Petr Vok. Další majitelé Schwarzenberkové obohatili zámek dostavbou v barokním slohu. Zámek je obklopený krásně upravenými zahradami, které jsou pastvou nejen pro včely, ale i pro oči návštěvníků, kteří rádi zrakem spočinou na všem pěkném. Státní zámek Třeboň nabízí tři prohlídkové okruhy, a to rožmberské renesanční interiéry, soukromá schwarzenberská apartmá a prostory hospodářských budov - konírna, psí kuchyně, kasematy.
Významným střediskem vzdělanosti v Třeboni byl augustiniánský klášter a kostel, založený v roce 1367. Dodnes se v něm zachoval jeden z nejhezčích výtvorů českého sochařství - opuková socha Madona s děckem. V současné době je přístupný pouze kostel a přilehlá křížová chodba.
O rybníku Svět jsme se již zmínili. Přehlídnout se vám ho podaří jen stěží, protože patří k dominantám města Třeboně na jeho jižním okraji a je sedmým největším rybníkem Třeboňska. Jeho původní jméno znělo Nevděk.
Od roku 1883 se Třeboň může počítat také mezi lázně. V této době totiž zde byly vybudovány Bertiny lázně nedaleko historického centra. Při léčbě především bolestivých stavů páteře a kloubů se využívá slatina. K pohodě pacientů také přispívá klidné prostředí města se starobylými historickými zákoutími.
Pomalu se blíží večer a unavený cestovatel hledá útočiště, kde by přes noc hlavu složil. Pro romantické duše je jak stvořený penzion Stará katovna. Najdete ho v bývalé obranné baště v blízkosti třeboňského zámku. Jediná jeho nevýhoda je, že pobyty v něm jsou budoucími hosty zamluvené dlouho dopředu. Možná proto budete muset vzít zavděk jiným ubytováním.
Krajina v okolí Třeboně se báječně hodí pro rekreační cyklistiku nebo pěší turistiku. Na své si samozřejmě přijdou i rybáři. Takže co vám brání naložit sebe, kola či rybářské pruty do auta a vyrazit vstříc krásám jihočeské krajiny poseté rybníky?
autor: JF